Haber

Şiddetli yağmur geliyor! İstanbul dahil birçok ilde alarm durumu

Ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden havalar artık soğuyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde paylaşılan verilere göre 8 sarı, 5 turuncu uyarı verildi.

Ülkeyi etkisi altına almaya devam eden kuru hava, yerini yağmurlu günlere bırakıyor.

MARMARA VE EGE’DE YAĞIŞ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son açıklamaya göre; Yurdun batı kesimlerinin çok bulutlu, Marmara (Bilecik ve Sakarya hariç), Ege kıyıları, Manisa ve Antalya’nın yerel sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

8 İL SARI İLE, 5 İL TURUNCU KOD İLE UYARILDI

MGM’nin internet sitesinde yer alan uyarı haritasına göre Bilecik, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne sarı kodla uyarılırken, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa ve Aydın ise turuncu uyarıyla uyarıldı.

HAVA SICAKLIĞI DÜŞÜYOR

Hava sıcaklıklarının batı kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, orta ve kuzey kesimlerde artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, ülke genelinde ise mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği varsayılıyor.

VATANDAŞLAR UYARILMIŞTI

Yağışların bu geceden itibaren İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Aydın, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul çevrelerinde yerel olarak kuvvetli, bazen de çok kuvvetli ve kuvvetli olması beklendiğinden dikkatli olmak ve olası olumsuzluklara karşı önlem almak gerekiyor.

Rüzgârın, Marmara ve Kuzey Ege’de güneyden kuvvetli ve fırtınalı (50-80 km/saat, Marmara’da bazen 90 km/saat) eseceği iddia edildiği için dikkatli olunması ve olası aksiliklere karşı önlem alınması gerekiyor.

İSTANBUL İÇİN AYIRILAN ZAMAN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, “11 Kasım Cumartesi günü öğleden sonra Kırklareli ve Tekirdağ’da yerel olmak üzere sağanak (21-50 kg/m2), İstanbul’da ise akşam saatlerinden itibaren sağanak, su baskını, su baskını, yıldırım, ulaşım aksaması, yerel sağanak yağış beklendiğinden, “Yağmur sırasında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalı ve önlem alınmalıdır.”ifadelerine yer verildi.

Yağışların başlama saatinin 11.11.2023 13.00, bitiş saatinin ise 11.11.2023 23.50 olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu