Haber

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, Çevre Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm yasasını eleştirdi

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe teklifinin görüşülmesi sırasında; “Rezerv yapı alanları diyerek şehirlerdeki kirası yüksek alanların mülkiyet haklarını gasp edecek, vatandaşların evlerine el konulmasının önünü açacak bir düzenleme getirdiniz. Bir açıklamanızda her şeyin olduğunu söylemiştiniz. Tasarıda tüm sorunları ortadan kaldıracak bir şey var. Hiç de öyle değil. Teklifiniz sonuç odaklı değil, kâr odaklı. “Siz odaklı getirin” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 2024 Bütçe Teklifi’nin görüşülmesi sırasında konuşan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, kentsel dönüşüme ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yasayı eleştirdi.

“MÜLKİYET HAKLARININ KULLANILMASINA YÖNELİK BİR DÜZENLEME”

Afet paniği yaşayan yerleşim yerlerinde bina dönüşüm sürecine ilişkin mevzuatın henüz tamamlanmadığını belirten Karasu, “Peki siz buna ne getirdiniz? Rezerv yapı alanları diyerek, imar planının önünü açan bir düzenleme getirdiniz.” Kiraların yüksek olduğu kentlerde vatandaşların evlerine el konuldu, mülkiyet hakları gasp edildi. Bir açıklamada şunları söylediniz: “Eksiklikleri giderecek her şeyin tasarıda yer aldığını söylediniz. Hiç de öyle değil sayın bakanım. Teklifinizi sonuç odaklı değil, kar odaklı olarak sunuyorsunuz” dedi.

“17 YILDIR NEDEN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ GERÇEKLEŞTİRMEDİNİZ?”

Karasu, “Eğer sorununuz gerçekten deprem ve dönüşüm olsaydı bu kadar uzun yıllar beklemezdiniz. 5 yıldır yönettiğimiz belediyeleri eleştirirken neden 17’nizde bu kentsel dönüşümü gerçekleştirmediniz?” İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir yıllık dönemde Türkiye’de dönüştürülmesi gereken 6 milyon, İstanbul’da ise 1 milyonun üzerinde konut varken?” diye sordu.

“BU HIZLA DEVAM EDERSE EVLERİ 8 YILDA TAMAMLAMA ŞANSI YOK”

Bakan Özhaseki’nin sunumunda “Depremden sonra 1 yılda 300 bin konut tamamlanacak” sözlerine ilişkin Karasu, “Siz şu anda 50 bin konutu bile tamamlamadınız. Yıl sonunda teslim edeceğinizi söylüyorsunuz.” Şu anda 200 bin konut için ihaleye çıktığınızı ifade ediyorsunuz. Bu, “Konutların ihalesi ne zaman yapılacak, ne zaman tamamlanacak? Önümüzde kış var, insanlar kışın da çadırlarda, konteynerlerde yaşamaya devam edecek. Bu hızla devam ederseniz 8 yılda bu evleri bitirme şansınız yok” dedi.

İnşaat maliyetlerinin arttığına dikkat çeken Ulaş Karasu, “İstanbul’da birkaç yılda 500-600 evi nasıl yapacaksınız? Depremde yıkılan binaları nasıl yapmayı planlıyorsunuz?” diye sordu.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu