Haber

Paşinyan: Azerbaycan’la barış imzalamayı umuyoruz

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin Azerbaycan ile barış anlaşması imzalamayı ve diplomatik ilişkiler kurmayı umduğunu söyledi.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen forumda konuşan Paşinyan, “Erivan ile Bakü’nün önümüzdeki aylarda barış anlaşması imzalaması ve diplomatik ilişkiler kurması gerekiyor.” Paşinyan, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın yakın müttefiki Türkiye ile sınırlarını üçüncü ülke vatandaşlarına açmak istediğini söyledi.

Azerbaycan ordusu, geçen ay gerçekleştirdiği operasyonla uluslararası alanda Azeri toprağı olarak tanınan ancak 1990’lı yıllardan bu yana ayrılıkçı Ermeniler tarafından yönetilen Dağlık Karabağ bölgesini geri aldı. 19 Eylül operasyonundan bir gün sonra Rusya aracılığıyla ateşkes sağlanmış ve silah bırakmayı kabul eden Dağlık Karabağ’daki ayrılıkçı yönetim, 1 Ocak 2024’te kendisini feshedeceğini açıklamıştı.

Bakü’nün Dağlık Karabağ’ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından bölgede yaşayan yaklaşık 120 bin Ermeni’nin neredeyse tamamı Karabağ’ı terk ederek Ermenistan’a sığındı.

“Etnik temizlik” suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Azerbaycan yönetimi, bölgede yaşayan Ermenilerin haklarını garanti altına aldığını duyurdu.

AFP, Reuters/GY, AK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu