Ekonomi

Biden ve Netanyahu telefonda görüştü

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Gazze’deki son gelişmeler ve aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu Hamas’ın elinde bulunan rehinelerin serbest bırakılması ele alındı.

Biden ve Netanyahu, Gazze’den bir an önce ayrılmak isteyen yabancı vatandaşların güvenli bir şekilde çıkışını görüştü.

Toplantıda ABD Başkanı Biden, Gazze’ye insani yardım akışının ve oradaki sivillerin korunmasının öneminin altını çizdi.

İsrail’in vatandaşlarını teröre karşı korumak konusunda her türlü hak ve sorumluluğa sahip olduğunu ve bunu uluslararası hukuk çerçevesinde yapması gerektiğini belirten Biden, bu krizden sonraki adımın İsrailliler ile Filistinliler arasında kalıcı barışa giden yol olması gerektiğinin de altını çizdi.

İki lider her zaman iletişim halinde kalma konusunda mutabakata vardı.

ABD ve İsrail Savunma Bakanları telefonda görüştü

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant telefon görüşmesi yaptı.

Bölgedeki son gelişmeleri değerlendiren bakanlar, Gazze’deki sivillerin korunması konusunu da ele aldı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “Aksa Tufanı” adı altında gençlik festivalinin de aralarında bulunduğu İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin de yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 704’ü çocuk, 1584’ü kadın ve 364’ü yaşlı olmak üzere 6 bin 546 kişinin öldüğünü, 17 bin 439 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Meslek altındaİsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’daki saldırılarında 100’den fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve 1’i Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 43 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihad Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi, 2 Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı üyesi öldü, 4 kişi hayatını kaybetti. İçlerinden biri gazeteci olan siviller. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu