Ekonomi

Spirit Airlines, JetBlue’yu birleşme reddine itiraz etmeye çağırıyor

Spirit Airlines, JetBlue Airways’i federal yargıcın 3,8 milyar dolarlık birleşme teklifini durdurma kararına itiraz etmeye aktif olarak teşvik ediyor. Salı günkü karar, birleşmenin yolcular için daha yüksek ücretlere yol açacağını savunan antitröst düzenleyicilerinin yanında yer aldı.

Hakimin kararının ardından Spirit Airlines’ın hisse senedi fiyatı %60’ın üzerinde düşüş göstererek havayolunun durumunun ciddiyetini ortaya koydu. Şirketin mali istikrarsızlığı, tahvillerinin değerinin dolar bazında 75 sentten 50 sente düşmesiyle daha da belirgin hale geldi ve şirketin Eylül 2025’te vadesi gelen yaklaşık 1,1 milyar dolarlık borcunu ödeyebilme kabiliyetine ilişkin endişeler arttı.

Spirit, JetBlue’ya, birleşme anlaşmalarının, hakimin kararına itiraz etmek de dahil olmak üzere, anlaşmayı sonuçlandırmak için yasal yolları tam olarak takip etmelerini gerektirdiğini söyledi. JetBlue temyize başvurma konusunda kararsız. Havayolu, başarılı bir itiraz olasılığını ve Spirit’in işlerinin Temmuz 2022’deki birleşme anlaşmasından bu yana önemli ölçüde kötüleştiği gerçeğini değerlendiriyor.

Analistler, JetBlue’nun Spirit’e ve hissedarlarına anlaşmadan çıkmak için 470 milyon dolarlık bir ayrılık ücreti ödemesinin daha iyi olabileceğini öne sürdü. Ancak bu seçeneğin uygulanabilmesi için JetBlue’nun, birleşmenin gerçekleşmesi için her türlü çabayı göstermeye yönelik sözleşmeden doğan yükümlülüğünü yerine getirdiğini kanıtlaması gerekiyor.

Belirsizliğe rağmen her iki havayolunun da hakimin kararına itiraz etmesi mümkün. Temsilcileri herhangi bir yorumda bulunmadı ancak Salı günü yaptıkları ortak açıklamada hukuki süreçte bir sonraki adımı değerlendirdiklerini söylediler. İtirazda bulunmak için 30 günleri var.

JetBlue, ABD düzenleyicileri tarafından dile getirilen antitröst endişelerini gidermek amacıyla New York City, Boston, Newark, New Jersey ve Fort Lauderdale, Florida’daki önemli havalimanlarındaki bazı kapı ve slotları elden çıkarmayı kabul etmişti.

Spirit, JetBlue ile birleşme gerçekleşmezse borcunu yeniden finanse etme seçeneklerini araştırmaya başladı. COVID-19 salgınından önemli ölçüde etkilenen havayolu, özellikle düşük maliyetli fiyatlandırma modelinin artan yakıt maliyetlerine yanıt olarak fiyatları artırma konusunda sınırlı esneklik sunması nedeniyle toparlanmayı zor buldu. Son iki yılda Spirit’in net borcu 3,3 milyar dolardan 5,5 milyar dolara yükseldi ve zararları da arttı.

Spirit’ten daha yüksek bir bütçeyle çalışan JetBlue, bu zorlukların ortasında daha iyi performans göstermeyi başardı. Ancak Spirit, RTX tarafından sağlanan Pratt & Whitney Dişli Turbofan (GTF) motorlarıyla ilgili sorunlar da dahil olmak üzere, uçakların yere indirilmesine ve kârlılığın etkilenmesine yol açan ek aksaklıklarla karşılaştı. Havayolu aynı zamanda pilot maaş oranlarının artırılmasıyla da mücadele ediyor.

ABD havayolu endüstrisi, son on yılda gerçekleşen çeşitli birleşmelerin bir sonucu olarak pazarın yaklaşık %80’ini kontrol eden dört büyük havayolunun (United Airlines, American Airlines, Delta Air Lines ve Southwest Airlines) hakimiyetindedir.

InvestingPro İçgörüleri

Spirit Airlines’ın karşılaştığı zorlukların ışığında, alandaki bir diğer oyuncu olan WP Carey Inc., istikrarsız bir piyasada dayanıklılık gösterdi. Şirketin mali sağlığını ve beklentilerini (WPC) dikkate almak öğreticidir. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine göre WP Carey, 14,24 milyar dolarlık piyasa değeriyle sektörde önemli bir varlığa sahip. Şirketin 2023’ün üçüncü çeyreği itibarıyla son on iki aylık etkileyici brüt kar marjı %92,39 olup, bu da verimli operasyonlara ve güçlü fiyatlandırma gücüne işaret ediyor.

InvestingPro Tips, WP Carey’in kısa vadeli kâr büyümesine kıyasla düşük bir F/K oranıyla işlem gördüğünü ve 2023’ün üçüncü çeyreğinin son on iki ayı itibarıyla F/K oranının 23,17 olduğunu vurguluyor. Bu, 0,42’lik PEG oranıyla birleştiğinde , şirketin kâr büyümesinin mevcut hisse fiyatına tam olarak yansımayabileceğini ve yatırımcılar için potansiyel bir fırsat sunduğunu öne sürüyor. Ayrıca, WP Carey 26 yıldır üst üste temettü ödemelerine devam ediyor ve mevcut temettü verimi %5,28’dir; Bu özellikle gelir odaklı yatırımcılar için caziptir.

Şirket ayrıca son üç ayda fiyat-toplam getirisi %25,98 ile güçlü getiriler gösterdi; bu da yatırımcı güveninin sağlam olduğunu gösteriyor. Daha derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro, WP Carey Inc.’e bağlıdır. Konuyla ilgili ek ipuçları sağlar. InvestingPro aboneliği şimdi %50’ye varan indirimle özel bir Yeni Yıl indiriminde. Anlaşmayı daha da tatlandırmak için ProW345 Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirimden yararlanabilirsiniz. https://www.investing.com/pro/WPC adresini ziyaret ederek WPC için daha ne kadar InvestingPro İpucu bulunduğunu keşfedin.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu