Haber

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Anglosaksonlar Ortadoğu’yu büyük savaşın eşiğine sürüklüyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Anglo-Saksonların Ortadoğu’yu büyük bir savaşın eşiğine getirdiğini belirterek, “Bu çizgi Ukrayna dahil diğer bölgelerde de görülüyor.” söz konusu.

Lavrov, 4 Kasım’da başkent Moskova’da açılan “Rusya” Uluslararası Fuarı kapsamında katıldığı çevrimiçi konferansta güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ortadoğu’daki duruma dikkat çeken Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

“Anglo-Saksonların Ortadoğu’yu büyük bir savaşın eşiğine sürüklediğini görüyoruz. Bu çizgi Ukrayna dahil diğer bölgelerde de görülüyor. Bunun birçok örneği var ama sonuç aynı. Yıkım ya da Irak ve Libya’da olduğu gibi devlet yapısının zayıflaması. Bunu Suriye’de de yapamayız.” “Böyle bir politikanın diğer sonuçları arasında terörün ve aşırıcılığın artması, insanların kaderinin kötüleşmesi, ailelerin yok olması ve milyonlarca mültecinin akışı yer alıyor.”

Batılı ülkelerin dünyanın çeşitli yerlerinde kaos yaratmaya, ülkeler ve halklar arasında kavgalar, etnik ve dinler arası çelişkiler yaratmaya çalıştığını değerlendiren Lavrov, “??????Batı kendi sorunlarını kendi çıkarları üzerinden çözmeye alışkındır. diğer ülkeler ve başkalarının kaynaklarını sömürüyor.” söz konusu.

NATO’nun geleceği hakkındaki soruya Lavrov, “NATO geçmişin kalıntısıdır. NATO’nun kuruluş amacını kaybettikten sonra varlığını sürdürmemesi gerekirdi. Burada Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı’nı kastediyorum. NATO dokunaçlarını yayıyor” dedi. Gezegenin her yerinde. Üzücü ama sanırım çökecekler. Hegemonya herkes içindir.” “Bu kadar pervasızca, ısrarla dayatılamaz. Artık devir değişti.” Cevap verdi.

haberhayrat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu