Ekonomi

OECD Latin Amerika’da 2025 yılına kadar mali iyileşme öngörüyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Latin Amerika ve Karayipler’deki ortalama yapısal dengenin 2025 yılına kadar salgın öncesi seviyelere dönmesinin beklendiğini öngörmüştür.

Ekonomik döngüler ve tek seferlik olaylar için ayarlama yapıldıktan sonra devlet gelir ve giderleri arasındaki farkı ölçen yapısal dengenin 2022’den itibaren istikrarlı bir şekilde iyileşerek potansiyel GSYH’nin % -3,4’üne ulaşacağı ve 2019’da kaydedilen seviyeyle aynı olacağı tahmin ediliyor.

Bu iyileşme, COVID salgını nedeniyle bölgede yapısal açıkların şiddetlendiği, devlet gelirlerinin düştüğü ve kamu harcamalarının arttığı bir dönemi takip etmektedir.

Latin Amerika ve Karayipler (LAC) ülkeleri için ortalama yapısal denge 2019’da potansiyel GSYH’nin %-3,4’ünden 2022’de %-4,7’sine gerilemiştir. Buna karşılık, OECD ortalaması aynı zaman diliminde %-1,38’den %-3,8’e düşmüştür.

Tahminler, yüzde 4,0 puanlık bir artış bekleyen Surinam’ın toparlanmada lider olduğunu vurguluyor. Kolombiya’nın yüzde 3,6’lık bir iyileşmeyle, Arjantin’in ise yüzde 2,9’luk bir artışla onu takip edeceği öngörülüyor. 2025 yılı itibariyle Surinam ve Barbados, bölgede potansiyel GSYH’nin sırasıyla %0,9 ve %0,1’i oranında pozitif yapısal dengeye sahip olacağı tahmin edilen tek ülkelerdir.

Arjantin ve Meksika gibi büyük ekonomilerin potansiyel GSYH’nin sırasıyla %-1,2 ve %-2,8’i oranında yapısal dengeye sahip olarak LAC ortalamasından daha iyi performans göstereceği tahmin edilirken, Brezilya’nın tahmini potansiyel GSYH’nin %-5,4’ü oranında olup daha önemli bir mali zorluğa işaret etmektedir.

2024 yılı için LAC bölgesinin ortalama yapısal dengesinin potansiyel GSYH’nin %-4,6’sı olacağı öngörülmektedir. Bu rakam, OECD’nin aynı yıl için ortalama % -2.7’lik projeksiyonuna kıyasla daha büyük bir mali dengesizliğe işaret ediyor ve LAC bölgesi için kısa vadede daha yavaş bir toparlanmaya işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu