Yaşam

Netflix’e Geleceği İddia Edilen HBO Filmleri ve Dizileri (BluTV Bu Hikayede Yanıyordu…)

Online dizi ve sinema platformları için istikrarı değiştirecek önemli bir gelişme yaşandı. Warner Bros.’un HBO’daki orijinal içerik için Netflix ile ortaklığı anlaşma yaptı iddia edildi. Taraflar şimdilik sessiz kalsa da bu anlaşma, HBO orijinallerinin Netflix tarafından lisanslanabileceği anlamına geliyor.

Sektörün güvenilir isimlerinden Deadline’da yer alan habere göre bu anlaşmanın asıl nedeni finansal kazanç . Nitekim Warner Bros. Discovery CEO’su David Zaslav, geçmiş açıklamalarında karlılığı artırmak için lisans anlaşmaları yapılabileceğini söylemişti. Netflix ile sözleşme tezi, yani muhtemelen Gerçek olacak.

Ancak, katı hal yoktur.

Kaynaklara göre şimdilik kesinleşmiş bir şey yok. Tezlere göre Warner Bros., Netflix ile birlikte, prensipte anlaştık ancak anlaşma henüz imzalanmadı. Bu durumda, sözleşme iptal edilebilir veya koşullar değiştirilebilir söylendi. Peki bu anlaşma gerçekse iki taraf da nasıl karlı çıkacak?

Netflix’in HBO orijinal içeriğine lisans vermesi şu anlama gelir: Netflix’te de olacak araç. Bir örnek üzerinden gidelim. Birkaç yıl önce final yapan Game of Thrones Türkiye’de BluTV üzerinden izlenebilir Bu dizi anlaşma kapsamında Netflix’e lisanslanırsa Netflix kullanıcıları Game of Thrones’a da erişebilecek. Yani HBO, bu hamle ile dolaylı yoldan daha fazla kullanıcıya ulaşacaktır. Netflix ise Game of Thrones, Chernobyl ve Sex and the City gibi dizilerle kütüphanesini genişletecek.

Elbette bu lisans anlaşması ülke bazında yayın haklarının paylaşılması sonucunu da doğurabilir. Örneğin; Türkiye’de BluTV’de yayınlanan HBO yapımları Netflix kitaplığına eklenemeyebilir. Veya lisans sözleşmesi sona ermiş içerik BluTV’den Netflix’e aktarılabilir.

haber-bozkir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu