Teknoloji

Dünyanın İlk Doktorsuz, Yapay Zeka Destekli Kliniği “CarePod” Duyuruldu [Video]

Son dönemde hayatımızın hemen her alanına entegre olmaya başlayan yapay zeka teknolojileri, sağlık departmanına Zaten giriş yapmış durumda. Aslında geçmişte Open AI’nin chatbotu ChatGPT’nin hastalıkları teşhis etmek için kullanılabileceğini görmüştük. İşte bunun bir örneği ama tıp dünyası için çığır açıcı potansiyele sahip Bir gelişme oldu. 2016 yılında kurulan dijital sağlık şirketi Forward, insanların sağlık hizmeti almasını sağlayan kiosklar oluşturdu.

CarePod adı verilen bu kiosklar alışveriş merkezlerine yerleştirilmek üzere tasarlandı. insanlar, aylık abonelik sistemi Satın alma işleminin ardından bu kiosklara giderek sağlık hizmeti alabilecekler. Forward’a göre yapay zeka destekli teknolojiler, bir gün kesinlikleDoktor muayenehanelerinin yerini alacak.

Peki CarePod tam olarak nasıl çalışıyor?

ileri kurulduğu günden bu yana ABD’nin bazı bölgelerinde klinikler kuran, aylık abonelik sistemiyle kişilere sanal ve yüz yüze sağlık hizmetleri sunan bir şirkettir. CarePod şirketin sistemini genişletecek. Ayda 99 dolar ödeyerek abonelik satın alan bir kişi, bir alışveriş merkezine giderek akıllı telefonuyla CarePod’un kilidini açabilecek. Giren kullanıcı burada yapay zeka tarafından desteklenmektedirbir takım teknolojilerle karşılaşacak.

CarePod’un içindeki sistemler şunlardır: vücut taraması Kan basıncınızı ölçmenize ve parmağınızdan kan almanıza olanak tanır. Robotik ses ile yönlendirilecek olan kişi, ön muayene sürecini tamamen otonom olarak tamamlayacak. Muayene sırasında elde edilen bulgular Forward merkezlerindeki hekimlerin ekranlarında görüntüleniyor. iletilecek Ve bu kez kapsülün içindeki ekranla konuşma süreci başlayacak. Doktor uzaktan ilaç yazacak ve tedavi süreci başlayacak.

Yapay zekanın dünyanın hiçbir yerinde ilaç yazma yetkisi yok. Durum böyle olunca CarePod en azından şimdilik amacına tam anlamıyla uygun. mevcut olmayacak . Forward’ın kurucusu Adrian Aoun, asıl amaçlarının geliştirdikleri teknolojiyle muayene ve ilaç basım sürecini iyileştirmek olduğunu belirtti. özerk Neyi başarmak istediğinden bahsediyor. Aoun’un açıklaması şu şekilde:

Yavaş ama emin adımlarla doktorlardan hemşirelere, donanım ve yazılıma kadar her şeyi taşıyoruz. Aslında bir hekim muayenehanesinin olması gerektiğine bile inanmıyoruz.

CarePod için hazırlanan tanıtım görseli:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu