Haber

Çorum’da “Tarihi Kent Meydanı Projesi”nde ikinci binanın yıkımına başlandı

Çorum’da “Tarihi Kent Meydanı Projesi” kapsamında belediyeye devredilen eski Ziraat Bankası şube binasının yıkımına başlandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Hürriyet Meydanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de belediyeciliğin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle başladığını söyledi.

Yılmaz, “Bundan sonraki süreçte de şehirlerimizi yeniden canlandırma mücadelemiz hizmet belediyeciliği, gönüllü belediyecilik ve sosyal belediyecilikle baştan sona devam ediyor.” söz konusu.

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çorum’da hayata geçirdikleri tüm projelerin arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonunun bulunduğunu kaydetti.

Çorum’un tarihini ve geçmişini gün yüzüne çıkaracak değerli bir projeye imza attıklarını hatırlatan Aşgın, “Şu an bulunduğumuz bölge şehrimizin dünü. Bu bölge biraz karanlıktı, sıkıntılıydı. Bu bölgede iki banka, binalar ve görüntü kirliliği var, Allah’a şükür aday olduğumuz dönemde tarihi hayal bile edemezdik.” “Ama cumhurbaşkanı olduktan sonra bu şehrin tarihine, kültürüne dokunmamız gerektiğini anladık. Kadim Çorum’u yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Bitmiş, ruhu gelecek bu şehri almamız lazım. dışarı çıkarın ve adım adım işleyin.” dedi.

Buna odaklanarak Tarihi Saat Kulesi çevresinde önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Aşgın, ilk etapta bu noktaya bakan iş yerlerinin dış cephe kaplamasını tamamladıklarını, ardından Kunduracılar Arastası’nda onarım çalışması gerçekleştirdiklerini kaydetti. ve Dikiciler Arastası.

14 bin 500 metrekarelik alanı kaplayan Tarihi Meydan Projesi’ndeki yaklaşık bin yıllık Güpür Hamamı’nı da koruyacaklarını vurgulayan Aşgın, “14 bin 500 metrekarelik merkezi bir yapıya sahip. Saat kulesi. Tarihte olduğu gibi bu meydanı da canlandırıyoruz. 6 bin 500 metrekarelik alanı.” “Parçanın işlemlerini tamamladık, pazartesi günü yer teslimini yapıyoruz ve 3 ay süre veriyoruz. İnşallah 3 ay sonra bu harabelerden güllerin nasıl büyüdüğünü, şehrimizin ne kadar güzelleştiğini göreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Törende yapılan konuşmaların ardından binanın yıkımına başlandı.

yumurtalikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu