Haber

ABD Yüksek Mahkemesi, 42. Kanunun yürürlükten kaldırılmasını geçici olarak askıya aldı

YENİ ABD Yüksek Mahkemesi, yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini hızlandıran 42 sayılı Yasanın yürürlükten kaldırılmasını süresiz olarak askıya aldı.

Yüksek Mahkeme Başkanı John Roberts, mahkemeden ikinci bir emir gelene kadar 42. Yasayı yürürlükten kaldırma girişimleri için “idari durdurma” emri verdi.

19 Cumhuriyetçi eyaletin Yargıtay’a yaptığı başvuruyu değerlendiren Roberts, söz konusu yasanın yürürlükten kaldırılmasına ilişkin savunma yapması için Biden yönetimine bugün yerel saatle 17.00’ye kadar süre verdi.

ABD Bölge Yargıcı Emmet Sullivan, Kasım ayında, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde Kovid-19 salgını nedeniyle “halk sağlığının” bozulduğu gerekçesiyle çıkarılan 42’nci yasanın “keyfi” olduğunu ileri sürerek yürürlükten kaldırılması gerektiğine hükmetti. ve kaprisli”.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı da geçtiğimiz hafta yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilme sürecini hızlandıran ve kamuoyunda zaman zaman tartışmalara yol açan söz konusu yasanın uygulamasının kaldırılması için hazırlıklar yapıldığını açıklamıştı.

Uygulamanın 21 Aralık’ta sona ereceği Bakanlığın internet sitesinde, ardından ülkeye kaçak girişlerin önlenmesi, sınır operasyonlarında etkinliğin artırılması, personel, ulaşım, tıbbi destek ve tesislerin artırılması, gözaltı ve kovuşturma gibi uygulamaları sıkılaştırmak.

42. yasanın yürürlükten kaldırılması planına özellikle Meksika’da son noktayı koyan Cumhuriyet eyaletleri tepki gösterirken, Teksas’taki El Paso gibi sınıra yakın bazı şehirlerde kaçak göçmen akınına karşı olağanüstü hal ilan edildi. göçmenler

New York Belediye Başkanı Eric Adams ayrıca Kongre ve federal hükümetten mali yardım çağrısında bulunarak, 42. yasa yürürlükten kaldırılırsa New York’un yeniden bir göçmen akınıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, 42. kolluk kuvvetlerinin sona ermesinin ardından günde 9 ila 14.000 kişinin Meksika ucundan sınırı geçmeye çalışabileceğine dair bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu