Haber

Yunanistan’da seçim yarışına telefon dinleme gölgesi

Telefon dinleme skandalı Atina’da hükümet değişikliğine yol açacak mı? Muhalefet baskıyı artırsa da seçmen konuyu pek umursamıyor. Çünkü anketlerde iktidar partisi önde gidiyor. Milletvekilliği seçimleri için henüz bir tarih belirlenmemiş olsa da Yunanistan’da şimdiden seçim havasına girildi. Yasama dönemi normalde Temmuz 2023’te sona erecek. Ancak 9 Nisan veya civarında erken seçim yapılması kuvvetle muhtemel görünüyor. Şimdiden iki şey kesin: Birincisi, giderek genişleyen telefon dinleme skandalıyla ilgili yanıtlanmamış sorulara kamuoyu yanıt veremeyecek. İkincisi, seçim kampanyası iktidardaki muhafazakar Nea Dimokratia (Yeni Demokrasi) ile sol Syriza İttifakı arasında çamur atma yarışına dönüşecek.

Bunun ilk işaretleri, Yunanistan parlamentosunun geçtiğimiz hafta üç gün süren ve zaman zaman tansiyonun yükseldiği oturumunda net bir şekilde görüldü. Muhalefet lideri Alexis Tsipras’ın 25.01.2023 Çarşamba günü verdiği gensoru önergesi son derece hararetli tartışmalara neden oldu. Güvensizlik sorusunun konusu, Yunanistan’ı aylardır rahatsız eden telefon dinleme skandalıyla ilgili Veri Koruma Kurumu’nun (ADAE) hazırladığı rapor oldu.

Yetkili, Yunan istihbarat servisi EYP’nin hem Çalışma Bakanı Kostas Hatzidakis’i hem de Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros da dahil olmak üzere beş üst düzey askeri yetkiliyi dinlediğini doğruladı. Aylar önce Nikos Andrulakis ile Avrupa Parlamentosu üyesi ve üçüncü büyük parti PASOK’un lideri iki gazetecinin de dinlendiği ortaya çıktı.

“Yargı duruma açıklık getirecek”

Meclisteki tartışmalar sırasında parlamenterler ve Yunan kamuoyu, Başbakan Kiryakos Miçotakis’e “Neden?” diye sordu. sorusuna cevap alamadılar. Mitsotakis, dinleme olduğunu inkar etmese de bundan haberi olmadığını iddia ederek, “Yargı durumu netleştirecek” dedi. Daha sonra, önceki hükümetin hatalarını ve Syriza siyasetçilerinin 2015-2019 ortası görev son tarihlerinde karıştığı iddia edilen skandalları uzun uzadıya öne sürerek dikkati diğer yöne çevirmeye çalıştı. Ayrıca Syriza lideri Tsipras’ı yaklaşan parlamento seçimleri nedeniyle “siyasi ajitasyon” yapmakla suçladı.

Tsipras ise parlamentoyu demokrasiden yana ya da ona karşı bir karar almaya çağırdı. Miçotakis’i böbürlenmekle suçladı ve 2019’da göreve geldiğinde, istihbarat servisini en önemli önceliklerinden biri yapmasına rağmen başbakanın kulak misafiri olma skandalı hakkında nasıl hiçbir şey bilmediğini sordu.

Güven oyu geçersiz sayıldı

Ciddi suçlamaların ve aşırı kutuplaşmanın damgasını vurduğu meclis oturumunun ardından iktidar partisinin 156 milletvekilinin tamamı ve dolayısıyla 300 üyeli meclisin çoğunluğu Başbakan Miçotakis’e güvenoyu verdi. Kendisi de telefon dinleme kurbanı olan Çalışma Bakanı Hatzidakis bile Mitsotakis’in hiçbir şey bilmediğine inandığını söyledi.

Yunan halkı ise aynı fikirde değil. Kamuoyu araştırma enstitüsü Prorata tarafından yapılan bir ankete göre, vatandaşların yaklaşık yüzde 70’i başbakanın telefon dinleme skandalından haberdar olduğuna inanıyor. Katılımcıların yarısından fazlası kapalı dinlemeyi “yanlış” ve “demokrasiye zararlı” buluyor.

Mitsotakis anketlerde önde

Aynı zamanda halk, Miçotakis’in telefon dinleme olayını aydınlatmakla hiçbir şekilde ilgilenmediğine inanıyor. Ancak görünen o ki, dinleme skandalı seçmenin tercihlerinde belirleyici değil. Çünkü kamuoyu yoklamalarına göre Yeni Demokrasi hala Syriza’nın en az beş puan önünde. Mitsotakis’in partisi, olası bir erken seçimde oyların yüzde 30 ila 33’ünü elde edebilir ve bu tek başına iktidarı sürdürmek için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle muhafazakarların bir koalisyon ortağına ihtiyacı olacak.

Bu büyük ihtimalle bir zamanlar (2012-2015) birlikte hükümet kurduğu sosyal demokrat PASOK olacaktır. Ancak bunun için lider Andrulakis, dinlenildiği gerçeğini kişisel olarak affetmeli ve şu anda pek olası görünmeyen olası koalisyon ortağına güvenmelidir.

Telefon dinleme skandalının tarihi

Temmuz 2022’de Yunan gizli servisi EYP’nin PASOK lideri Andrulakis’in telefon görüşmelerini dinlediği ortaya çıktı. Konuyla ilgili hiçbir şey bilmediğini iddia eden Başbakan Mitsotakis, yine de büro şefi ve yeğeni Grigoris Dimitriadis ile istihbarat şefi Panagiotis Kontoleon’u meselenin çözülmesi ve kamuoyundaki tartışmanın hızla sona ermesi umuduyla görevden aldı.

Ancak kulak misafiri olma skandalının tek kurbanı Andrulakis değildi. İki gazetecinin de telefonlarının dinlendiği ortaya çıktı. EYP’nin hedefinde, mülteci sorunları ve özellikle Yunan sahil güvenliğinin Doğu Ege’deki yasadışı operasyonları üzerine pek çok araştırma yapan Stavros Malihudis var. ekonomi Muhabiri Thanasis Kukakis’ti. Ancak bu durum Yunan medyasının büyük bir kısmında yer almadı.

Ondan sonra skandal büyüdükçe büyüdü. Görüşmeler sırasında silahlı kuvvetlerin üst düzey komutanlarının, bakanların ve diğer gazetecilerin de hazır bulunduğu ortaya çıktı.

Dinlendiği iddia edilen kişilerin isimlerinin yayınlanmasında etkin rol oynayan Documento dergisi, 29 Ocak’ta yayınladığı haberde Miçotakis’in kız kardeşi, yardımcısı ve eski dışişleri bakanı Dora Bakoyanni, oğlu Atina belediye başkanı Kostas Bakoyannis ve kızı Alexia’nın olduğunu iddia etti. da duyuldu. Aileden bugüne kadar bu tezlerle ilgili gelişigüzel bir yalanlama olmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu