Haber

Van depremi ne zaman oldu? Van depremi hangi tarihte ve hangi yılda meydana geldi?

kamyonet Deprem ne zaman oldu? Sorusu Kahramanmaraş depremlerinden sonra zaman zaman araştırılan konular arasında yer alıyor. Türkiye tarihinin en büyük depremlerinden biri olan Van depremi büyüklüğüyle dikkat çekerken çevre illerde de hissedildi. Öte yandan maddi hasarın oldukça yüksek olduğu Van depreminin ardından Türkiye’nin her yerinden bölgeye yardım gönderildi. Peki Van depremi ne zaman oldu? Van depremi hangi tarihte ve hangi yılda meydana geldi?

VAN DEPREMİ NE ZAMAN YAŞANDI?

Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde saat 13.41’de meydana gelen ve 25 saniye süren depremdir. Depremin merkez üssü Van’a 17 kilometre uzaklıktaki Tabanlı köyü. Yapılan değerlendirmelerde depremin büyüklüğü; Kandilli Rasathanesi Richter ölçeğine göre 6,6ML, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu Moment büyüklüğü ölçeğine göre ise 7,2 olarak açıklandı. 2011 yılında meydana gelen ve büyüklüğüyle kaydedilen deprem hala hatırlanıyor.

Resmi kaynaklara göre, 3 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde yaşanan Van depremlerinde toplam 644 vatandaş hayatını kaybetmiş, 1.966 vatandaş yaralanmış, 252 vatandaş ise enkaz altından sağ olarak kurtarılmıştı.

pertekhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu