İş

Uber’in Kaliforniya’daki gig worker yasasına yaptığı itiraz ABD mahkemesi tarafından reddedildi

San Francisco’daki 9. ABD Temyiz Mahkemesi bugün verdiği önemli bir kararla, Kaliforniya’nın Uber Technologies Inc (NYSE:UBER) ve yan kuruluşu Postmates gibi şirketleri etkileyen taşeron işçi yasasına ilişkin bir önceki mahkemenin kararını onadı. Mahkemenin 11 yargıçtan oluşan en banc paneli, Uber’in 2020 eyalet yasasının diğer sektörleri muaf tutarak uygulama tabanlı taşımacılık şirketlerini haksız yere hedef aldığını göstermediği sonucuna vardı.

Söz konusu yasa, şirketleri sürücülerini bağımsız yüklenicilerden çalışanlara yeniden sınıflandırmaya zorlayabilir ve bu da genellikle sağlanması gereken sosyal haklar ve diğer işçi korumaları nedeniyle şirketler için daha yüksek maliyetler gerektirir.

Uber ve Postmates, kendilerini ayrı tuttuğunu ileri sürerek yasaya itiraz etmişti. Ancak temyiz mahkemesinin kararı, şirketlerin mevcut argümanlarına dayanarak yasanın gerekliliklerinden kaçınamayacaklarını teyit ediyor.

Bu karar, büyük gig ekonomisiyle bilinen Kaliforniya eyaletinde gig çalışanlarının hakları ve sınıflandırılmaları konusundaki yasal mücadelenin bir devamı niteliğinde. Sonuç, gig ekonomisi şirketlerinin eyalette nasıl faaliyet göstereceği üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Merkezi San Francisco’da bulunan Uber, artan işletme maliyetleri ve iş modelindeki potansiyel aksaklıklara ilişkin endişelerini gerekçe göstererek yasaya karşı özellikle sesini yükseltti.

Temyiz mahkemesinin kararı, son yıllarda önemli yasal ve siyasi eylemlere sahne olan taşeron işçi sınıflandırması ve işçi hakları konusunda süregelen tartışmadaki en son gelişme. Uber mahkemenin kararına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu