Ekonomi

Türkiye’de su sıkıntısı tehlikesi

TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bu gidişle ülkemizin 2030’da, yani sadece 6 yıl içinde su kıtlığı çeken ülkeler kategorisine girmesi mümkün.”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından; Kuraklığa karşı uygulanacak tedbir ve planlara, ülkedeki mevcut su durumuna ve iklim değişikliğinin coğrafyaya etkilerine ilişkin adımların kamuoyuyla paylaşıldığı ‘Su Verimliliği Seferberliği’ bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Beşiktaş’ta Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı katıldı. Bakanlığın hazırladığı tanıtım sinemasıyla başlayan toplantı, Bakan Yumaklı’nın konuşmasıyla devam etti.

“ÖNÜMÜZDEKİ 26 YILDA SICAKLIKLARIN ARTIŞLARINI VE YAĞIŞLARIN AZALTILMASINI BEKLİYORUZ”

Bakan Yumaklı, “Ülkemiz, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı en hassas bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında yer alıyor. Orman yangınları, sel, sel ve ekosistem kayıplarıyla iklim değişikliğinin etkilerini her yönüyle hissediyoruz” dedi. Ülkemiz son 10 yılda kurak yıllar yaşarken, kuraklığın şiddeti ve süresi de uzamaya başladı.Önümüzdeki 26 yılda sıcaklıklarda artış, yağışlarda ve toplam kar örtüsünde azalma bekliyoruz” dedi.

“ÜLKEMİZİN SU KITLIĞI YAŞAYAN ÜLKELER KATEGORİSİNDE OLMASI MÜMKÜN”

Yumaklı, “Ülkemizin su potansiyeli dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda kişi başına düşen yıllık su miktarı 1.313 metreküp. Dikkatinizi çekmek isterim, kişi başına kullanabileceğimiz maksimum miktardan bahsediyorum. Bizim kullandığımız değil.Bu değer uluslararası göstergelerle karşılaştırıldığında ülkemizin su gerilimi altında olduğunu gösteren bir göstergedir.Bu oranda 2030 yılında yani sadece 6 yıl içinde bu oranın 1000 metreküpün altına düşmesi ve Ülkemiz su kıtlığı çeken ülkeler kategorisine girecek. Yine 6 yıl sonra nüfusumuzun yarısının, sulu tarım alanlarımızın ise yaklaşık yüzde 80’inin su sıkıntısı tehlikesiyle karşı karşıya kalması mümkün.” Kadim zenginlikleri barındıran ülkemizde sanılanın aksine su kaynaklarımız artık sınırlı hale gelmiştir. 2030 yılına kadar ülkemizin nüfusunun yüzde 10 artacağını, su kaynaklarının ise yüzde 20 azalacağını öngörüyoruz” dedi.

“SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİNE BAŞLADIK”

Yumaklı, “Geleceğimiz için bu tehditleri krize dönüşmeden toplumsal mutabakatla yönetebiliriz. Bu hepimiz için tarihi bir sorumluluktur.” “Bugün, çocuklarımıza emanet ettiğimiz yeşili ve maviyi teslim etmek zorundayız. Bu bağlamda 31 Ocak 2023 tarihinde Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde “Su” Verimliliğini başlatmıştık. Seferberlik. Maalesef 6 gün sonra yüzyılın felaketini yaşadık ve çalışmalarımızı bir süre ertelemek zorunda kaldık. Bugün Su Verimliliği Seferberliğini bir kez daha hatırlatıyor ve 85 milyon paydaşımızla iş birliğimizi hızlandırıyoruz” dedi.

AMACIMIZ SU EKSİKLİĞİNİN ÖNLENMESİ

Yumaklı, “Su verimliliğini hem ulusal politika hem de yaşam kültürü haline getirmeyi hedefliyoruz. Seferberlik kapsamında kentsel, tarımsal, endüstriyel ve bireysel su kullanımlarına ilişkin ulaşmak istediğimiz hedeflerimiz var. Amacımız su kıtlığının önüne geçmek” dedi. birlikte çalışarak.”

BELEDİYELERİMİZİN SU KAYIPLARINI AZALTMASINI BEKLİYORUZ

İbrahim Yumaklı, “Belediyelerimiz su kayıplarını azaltmalı, gri su, yağmur suyu, arıtılmış atık su gibi alternatif su kaynaklarını kullanmalı, buharlaşmanın az olduğu dönemlerde çiftçilerimiz modern sulama sistemleriyle mahsullerini sulamalı, sanayicilerimiz su kullanmalı” dedi. verimli teknik ve teknolojilerle vatandaşlarımızın günlük su tüketimini kullanmaları gerekiyor.” Alışkanlıklarında daha duyarlı olmalarını bekliyoruz” dedi.

SU ZİRVESİ DÜZENLEYECEĞİZ

Yumaklı, “Bugün sizlerle başlattığımız toplantılarımız, Su Verimliliği Seferberliğimizi yeniden kamuoyunun gündemine taşımaya devam edecek. Tüm paydaşlarımızla konuyu her boyutuyla değerlendireceğimiz bir Su Zirvesi düzenleyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu