Haber

Trump, suçlu bulunan ilk eski ABD başkanı oldu: Şimdi ne olacak?

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump, kamuoyunda ‘sus payı’ davası olarak bilinen ceza davasında jüri tarafından atılı 34 suçun hepsinden suçlu bulundu. Trump hakkındaki karar, 11 Temmuz’da açıklanacak. Peki, 5 Kasım’daki seçimler yaklaşırken, bu karar Trump için ne anlama geliyor?

Reuters haber ajansının aktardığına göre, jürinin kararının ardından ilk olarak Mahkeme Başkanı Juan Merchan’ın bu kararı onaylaması ve nihai kararını vermesi gerekiyor. Ancak bu sürecin tipik olarak bir formalite olduğu biliniyor. Kararın 11 Temmuz’da açıklanacak olması ise eski başkanın olası cezasının, Cumhuriyetçilerin resmi olarak başkan adayı olduğunun açıklanmasından günler önce belli olacağı anlamına geliyor.

HAPSE ATILSA DA KAMPANYA YÜRÜTEBİLECEK

İşle ilgili belgeler üzerinde tahrifat yapma suçu, en fazla 4 yıllık bir hapis cezasını öngörüyor; ancak, bu suçtan mahkum edilen sanıklar genellikle bundan daha kısa hapis cezaları alıyor. Hapse atılması durumunda ise bu, Trump’ın yasal olarak seçim kampanyası yürütemeyeceği ya da seçimi kazanması halinde yeni başkan olarak göreve başlayamayacağı anlamına gelmiyor. Yapılacak duruşmada, hukukçu ve savcıların verilecek cezalarla ilgili tavsiyede bulunması ve bu tavsiyeleri ele alması bekleniyor. Ardından ise Mahkeme Başkanı Merchan’ın bu tavsiye ve görüşler temelinde kararını vermesi gerekiyor.

EV HAPSİ İHTİMALİ DE VAR

Donald Trump’ın hapse atılması olasılığını da değerlendiren Reuters’a göre, böyle bir pek ihtimal olası görünmüyor. Trump’ın işle ilgili belge ve kayıtlarda tahrifat yapma suçundan 1 yıl 4 ay ile 4 yıl arasında değişen bir hapis cezası alması öngörülüyor. New York’taki davaların tarihine bakıldığında ise daha önceden herhangi bir suçtan mahkum edilmemiş sanıkların bu suçtan hapse mahkum edilmesi nadir görülen bir durum. Trump’ın davasındaki gibi hallerde para cezası veya şartlı tahliye daha sık görülüyor.

İş kayıtlarını tahrif etme suçundan hapis cezası alan sanıklar, dolandırıcılık gibi başka suçlardan da mahkum edilseler dahi tipik olarak 1 yıl ya da daha az süre hapiste kalıyor. Trump’a para cezasından daha büyük bir ceza verilmesi durumunda ev hapsine de alınabilir. Öte yandan, eski bir başkan olması ve kendisine ömür boyu Gizli Servis koruması verildiği için, Trump’ın hapishanede güvenliğini sağlamak da karmaşık bir durum olarak öne çıkıyor. Trump, mahkumiyetini temyize götürdüğünü kefaletle serbest de kalabilir.

YİNE DE ABD BAŞKANI OLABİLİR

Donald Trump’ın hakkında verilebilecek mahkumiyet kararını temyize götürme hakkı da bulunuyor. Dahası, ABD Anayasası’na göre, bir kişinin ABD başkanı olabilmesi için en az 35 yaşında olması, doğuştan ABD vatandaşı olması ve ülkede en az 14 yıl ikamet etmiş olması gerekiyor. Dolayısıyla Trump, tüm bu süreçlere rağmen, seçilmesi halinde ABD’nin yeni başkanı olabilir. Diğer bir deyişle, teorik olarak, eğer rakibi mevcut Başkan Joe Biden’ı bu sefer yenebilirse, 20 Ocak 2025’te hapishaneden yemin edebilir.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu