Haber

TBMM’ye Zazaca-Türkçe çift taraflı kartvizit başvurusu

ANKARA – Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, Meclis’in Meclis’e sunduğu kartvizit hizmetinden yararlanmak için bir yüzünde Zazaca (Kırcmanki (Zazaki)) diğer yüzünde Türkçe bilgilerin yer aldığı kartvizitin basımı için başvuruda bulundu. milletvekilleri. 13 Temmuz’da yapılan başvuru, “Türkçe dışındaki dillerde kartvizit basımının ücrete tabi olduğu” gerekçesiyle onaylanmadı.

‘DİL AYRIMCILIĞI’

Talebinin reddedilmesi üzerine TBMM Basın Yayın ve Kamu Tahvilleri Başkanlığı’na dilekçe sunan Kordu, “Kürtçe başta olmak üzere Türkçe dışındaki dillere yönelik bu ayrımcı uygulamayı kabul etmemiz söz konusu değil. (Kurmanci- Kırcmanki (Zaza)) TBMM’de. Bu nedenle, “Çift taraflı kartvizit (Türkçe/Kirjmanki (Zaza) basımına ilişkin talebimle ilgili gereğinin yapılmasını talep ediyorum” sözleriyle talebini yineledi. Ancak bu dilekçesine bir yanıt alamadı.

Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu (Fotoğraf: PIRHA)

‘YABANCI DİL TARİFESİ KÜRTÇE’YE UYGULANAMAZ’

Kordu, Kürtçe ve Zazaca’nın (Kırjmanki (Zazaki) bu ülke vatandaşlarının dili olduğunu ve bir yabancı dile uygulanan fiyat tarifesinin bu dillere uygulanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Canına düşmandır ve tahammül edemez) iki dil bile aynı kartta.”

KURTULUŞ’A ÖNERİ

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi de hazırlayan Kordu, Kurtulmuş’a, “Türkçe kartvizit basımı serbestken Kürtçe (Kırcmanki (Zazaki)) kartvizit basım fiyatının sebebi nedir?” ?” ve “Çift taraflı Türk/Kırcmanki (Zazaki) kartvizit talebime ilişkin işlemin 13 Temmuz 2023 tarihinden beri yapılmaması normal mi?” soruları yöneltti.

haber-cerkezkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu