Haber

TBMM’nin 103. Yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Anıtkabir’de Kutlandı

TBMM’nin açılışının 103. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Anıtkabir’de resmi tören düzenlendi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’nde, “Sizlerin öncülüğünde toplanıp açılışı yapılan ve olarak dünyadaki varlığından gurur duyduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışı vesilesiyle buradayız. ilk başkanı olduğunuz milletimizin iradesinin temsil yeri.Servet yokluk çizgisine ve büyük bir çaresizlik içinde sürüklendi.Açılış gününde de aynı heyecan, şevk ve ilhamla milletimizi temsil etmekten onur duyuyoruz. Bastırılmaya çalışılan milletimizi yeni bir diriliş destanı yazarak birleştirerek milli egemenlik anlayışıyla oluşturduğunuz meclis.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 103. yıl dönümü tüm yurtta kutlanıyor. Bugün saat 09:00’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TBMM’nin açılışının 103. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Meclis’te düzenlenen törenle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.

Daha sonra devlet erkanı, Anıtkabir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanı Atatürk’ün huzuruna çıktı.

Anıtkabir’deki tören; Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Başkanları Sadi Bilgiç ve Haydar Akar, Genel Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, AKP Küme Lideri İsmet Yılmaz, AKP Küme Başkanvekilleri Hasret Varlıklı , Muhammed Emin Akbaşoğlu, CHP Küme Başkan Yardımcıları Engin Altay, Engin Özkoç ve Özgür Özel, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu, Seyit Torun, MHP Küme Başkan Yardımcısı Erkan Akçay, UYGUN Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu ve çok sayıda milletvekilleri katıldı.

Aslanlı Yol’da yürüyen devlet görevlileri; Daha sonra Atatürk’ün huzuruna çıkarak mozolesine çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Misak-ı Milli Kulesi’ne geçildi.

Meclis Başkanı Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Şentop, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Sevgili Atatürk, sizlerin öncülüğünde toplanıp açılışı yapılan, milletimizin iradesinin temsil yeri olarak gurur duyduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışı vesilesiyle buradayız. Milletimizi temsil etmekten onur duyuyoruz. anlayışınızla şekillendirdiğiniz yüce Meclisimizin açılış gününde heyecan, coşku ve ilhamla.

Milli egemenlik ve tam bağımsızlıktan asla vazgeçmediğimiz bu 103 yılda, gelecek asırlarda da aynı ideali takip edecek bilinçli nesiller yetiştirmek hedefiyle çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti milletimizin sadık ellerinde ilelebet devam edecektir.

Kurtarıcı, kurucu ve gazi unvanlarını taşıyan Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokrasi ve cumhuriyet temelinde, ‘önce millet ve vatan’ anlayışıyla milletimizden aldığı gücü kararlılıkla sürdürecektir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, Türkiye Büyük Millet Meclisi mübarek kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920’den bu yana 103 yıldır aynı ruh içinde; Misaki, milli hedefleri içerisinde, tek vatan anlayışıyla kızıl bayrağımız altında varlığımızın teminatı olmaya devam edecektir.

Yoldaşlarınızı, Milli Mücadelemizin asil evlatlarını, aziz şehidimizi ve Birinci Meclisimizin fedakar milletvekillerini rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhun şad olsun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu