Yaşam

Rektör Prof. Dr. Budak, EÜTF Akademik Kurulunda akademisyenlerle buluştu

Rektör Prof., Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Genel Akademik Konsey Toplantısı’nda akademisyenlerle bir araya geldi. Dr. Necdet Budak, Kahramanmaraş merkezli art arda meydana gelen depremlerin yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anarak, fakültede yürütülen bilimsel faaliyetleri değerlendirdi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Akademik Kurul Toplantısı 20 Mayıs Amfitiyatro’da gerçekleştirildi. Akademik Konseye, AB Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şengün, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, EÜTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İhtilal Bozkurt, dekanlık ve başhekimlik yönetimi, bölüm ve bölüm başkanları ile öğretim üyeleri katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 6 Şubat Depremi Anma Videosu’nun izlenmesinin ardından Dekan Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, üniversitenin akademik durumuyla ilgili sunum yaptı. Fakülte ve gelecek hedefleri.

Akademik Kurulun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi’nin dünya standartlarının üzerinde sağlık hizmeti sunduğunu, hem bölgesel, ulusal hem de uluslararası alanda yaşanan olağanüstü dönemlerde önemli rol oynadığını söyledi.

“Sağlık çalışanlarımıza minnettarız”

Rektör Prof., konuşmasında “Yüzyılın Felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybeden vatandaşları andı. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin 11 öğrencimizi kaybettiği büyük facianın yıl dönümünde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle anıyorum. Ege Üniversitesi olarak hem pandemi döneminde hem de İzmir ve Kahramanmaraş depremlerinde tam seferberlikle milletimize elimizi uzattık. Bu anlamda devlet – milletle el ele vererek yaraları sardığımız deprem bölgesinde ilk günden bu yana seferber olan değerli sağlık çalışanlarımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

“Sağlık alanında devletimizin Ar-Ge mutfağı olmayı hedefliyoruz”

2024 yılını Ege Üniversitesi’ne Vefa Yılı ilan ettiklerini hatırlatan Rektör Prof. Dr. Budak, “Tıp Fakültemiz Hastanemiz 2024 yılına bir kuruş borcumuz olmadan girdi. Bunun için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemde ‘Ege Üniversitesi Ar-Ge Çalıştayı’ düzenlemeyi planlıyoruz. Bu atölyemizde özellikle sağlık temasına odaklanacağız. Sağlıkla ilgili diğer tüm bilim dallarını kapsayacak araştırmalar yapacağız. Ege Üniversitesi’nin önümüzdeki 10 yıl içinde ‘Sağlık Temalı Üniversite’ olacağını öngörüyoruz. “Sağlık alanında devletimizin Ar-Ge mutfağı olmayı hedefliyoruz” dedi.

AB Tıp Fakültesi’nin kaliteli, tescilli hizmet verdiğini söyleyen Prof. Dr. Budak, “Tıp Fakültemiz; Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından üçüncü kez akredite edildi. 2026 yılına kadar akreditasyon alan fakültemiz, Türkiye’de üçüncü kez akredite olan 8 fakülte arasında yer aldı. 25 bölümümüzün tamamı Uzmanlık Eğitimi Akreditasyonuna sahiptir. Radyasyon Onkolojisi Bölümümüz, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın kanserle mücadele amacıyla hayata geçirdiği ‘Umut Işıkları’ girişimi kapsamında Avrupa Bölgesi’ndeki tek destek işbirliği merkezi oldu. TÜBİTAK’ta her zaman lider üniversite statüsündeyiz. ‘Dijital Hastane’ vizyonumuzla 12 büyük ölçekli yazılımı hayata geçirdik. “Araştırma Üniversitesi olmanın avantajını kullanarak üniversitemizi hep birlikte daha iyi bir yere getireceğimize inanıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Program sonunda Miraç Kandili münasebetiyle yüzyılın felaketinde hayatını kaybedenler için çörek yapıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu