Ekonomi

Pimco’dan Fed uyarısı

Fed’in Temmuz ayında yaptığı faiz artırımının ardından Eylül ayına ilişkin net bir sinyal vermemesi, sıkılaştırma döngüsünün sona erdiği yönünde spekülasyonlara yol açsa da bazı yatırımcılar ihtiyat çağrısında bulunuyor.

Pimco Gelir Fonu eş yöneticisi Daniel Ivascyn, Fed’in işinin bittiğini düşünmenin “tehlikeli” olduğunu söyledi. Eylül’de faiz artırma ihtimalinin yarı yarıya olduğunu düşünen Ivascyn, Eylül geçilse bile daha fazla faiz artırımı riskinin bir süre daha devam edeceğini söyledi. Enflasyonun hedefte kalma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten Ivascyn, konut fiyatlarında olası artışla birlikte enflasyonun yapışkan kalabileceğini belirtti.

Finans piyasaları uzun süredir Fed’in para politikası sıkılaştırmasına son verme sinyali vermesini bekliyordu ve yatırımcılar daha önce, özellikle Mart ayında bir bankacılık krizi korkuları alevlendiğinde merkez bankasının taraf değiştireceğini varsaymışlardı.

Ancak Çarşamba günü Fed Lideri Jerome Powell, politika yapıcıların Eylül ayında yapacakları bir sonraki toplantıda faiz oranlarını artırmayabileceklerini söyleyerek sona dair umutları güçlendirdi. Bunun önümüzdeki iki ay boyunca açıklanacak ekonomik raporlara bağlı olacağını söyledi ve enflasyonda ümit verici bir yavaşlamaya işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu