Ekonomi

Nükleer enerjiyle çalışan gemi denize indirildi

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom’dan yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın 22220 Projesi kapsamında ürettiği beşinci seri kozmik nükleer buz kırıcı Leningrad, Kuzey Denizi Rotası’nda deniz taşımacılığının geliştirilmesinde önemli rol oynayacak.

Buzkıranın kızağa yerleştirilmesi münasebetiyle düzenlenen törenin açılışını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, Kuzey Denizi Rotası’nın daha da geliştirilmesinin Arktik’te gemi inşasının yaygınlaştırılmasını gerekli hale getirdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yakın gelecekte çok sayıda yüksek buz sınıfı kargo gemisine ihtiyaç duyulacak. Kuzey Kutbu’ndaki gemi inşası Rusya için stratejik açıdan değerli bir alana dönüşüyor ve Rosatom bu çalışmaların sadece müşterisi değil aynı zamanda katılımcısı da. İnanıyorum ki” Leningrad buzkıranı bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacaktır.”

Açıklamaya göre, üçüncü seri evrensel nükleer buz kırıcı Yakutia’nın Aralık 2024’te hizmete girmesi planlanıyor. Üretim aşamasında olan dördüncü seri evrensel nükleer buz kırıcı Chukotka’nın ise Aralık 2026’da hizmete girmesi bekleniyor. .

Proje 22220 kapsamında üretilen buz kırıcılar yenilikçi çözümler esas alınarak inşa ediliyor. Nükleer enerjiyle çalışan Leningrad buz kırıcı, yeni nesil reaktör tesisi RITM-200 ile donatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu