Ekonomi

Moody’s, Türkiye’nin 2023 büyüme tahminini yüzde 2,3’e yükseltti

Moody’s Şubat 2023 Küresel Makro Görünüm raporunun sonuçlarına göre küresel büyüme tahminini ve ülke bazlı tahminlerini paylaştı.

Rapora göre, sıkı para politikasının büyük ekonomilerin çoğunda ekonomik aktivite ve istihdam üzerindeki etkisiyle küresel büyümenin 2023 yılında yavaşlamaya devam etmesi bekleniyor.

Rapora göre G20 küresel ekonomik büyümesi 2023’te azalacak ve 2024’te artacak.

G20 küresel ekonomik büyümesinin 2022’de yüzde 2,7’den bu yıl yüzde 2’ye düşeceği ve 2024’te yüzde 2,4’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Türkiye ekonomisinin büyüme tahmini yükseldi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yılki büyüme varsayımını yüzde 2’den yüzde 2,3’e, 2024 büyüme tahminini ise yüzde 3’ten yüzde 4’e yükseltti.

Gelişmiş ekonomilerde enflasyon hedeflerin üzerinde kalacak

Raporda, gelişmiş ekonomilerde enflasyonun 2023 ve 2024’ün büyük bölümünde merkez bankalarının hedeflerinin üzerinde kalmasının beklendiği belirtilirken, gelişmekte olan ülkelerde enflasyon görünümünün farklılık gösterdiği belirtildi.

Kısıtlayıcı faiz oranlarının daha ne kadar devam edeceği bilinmiyor.

Merkez bankalarının faiz oranlarını piyasaların beklediğinden daha uzun bir süre daha sıkı tutacağına dikkat çekilen raporda, para politikası sıkılaştırmasının sonunun yaklaştığına dair net algılara rağmen ne kadar süre ve ne kadar süreyle uygulanacağının bilinmediği vurgulandı. Kısıtlayıcı faiz oranlarının ne kadar süre devam edeceği.

Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan ekonomileri için 2024 yılı büyüme varsayımları yukarı yönlü revize edildi

Gelecek yıl için Çin, Türkiye ve Suudi Arabistan ekonomileri için büyüme tahminleri yukarı yönlü revize edilirken, Fransa, İtalya ve Güney Afrika için tahminler düşürüldü.

Beyin sarsıntısının büyüme üzerindeki etkisi

Raporda, Türkiye’nin 2023 ve 2024 GSYİH büyüme projeksiyonlarının, depremin harap ettiği bölgelerdeki yeniden yapılanma faaliyetlerinin etkileri dikkate alınarak sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 3’ten yüzde 2,3 ve yüzde 4’e revize edildiği belirtildi. Kahramanmaraş’ta.

ABD için bu yılki büyüme tahmini yüzde 0,4’ten yüzde 0,9’a çıktı.

Bu yılki büyüme iddiası ABD için yüzde 0,4’ten yüzde 0,9’a, Çin için yüzde 4’ten yüzde 5’e çıkarıldı.

Almanya’nın 2023 büyüme iddiası arttı

Raporda, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, Hindistan, Meksika, Rusya için 2023 büyüme varsayımlarının yükseltildiği, Arjantin, Güney Afrika ve Güney Kore için büyüme beklentilerinin ise gerilediği belirtildi.

derbenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu