Ekonomi

Milyonlar düşük faizli kredi paketini bekliyor: Aylık ödemede asgari ücret detayı

Düşük faizli konut kredisiSon gelişmeler araştırılıyor. İlk kez ev sahibiOlacaklara yönelik hazırlanan kampanyalardan bazıları detaylar Netleştikçe geçtiğimiz yıl açıklanan ilk kez ev alacaklara uygun koşullarla kredi kampanyası heyecanla bekleniyor. Tamam kredi kampanyası Bu sene gelecek mi? Şu anda vadesi 10 yıl 1 milyon TL konut kredisi Ekim yapmak istersem aylık ödeme maliyeti ne kadar olur? Yeni kredi paketinde beklenen faiz oranıyla karşılaştırıldığında aylık ödemelerne olacak?

‘Konut ihtiyacının daha da arttığı değerlendiriliyor’

Gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan ÖzelmacıklıKonuyla ilgili detayları şöyle anlattı:

“Cumhurbaşkan Yardımcımız Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) çerçevesinde ilk konut edinimine destek verileceğini ve sosyal konut üretimine yönelik politikalar yürütüleceğini belirtti. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde satılık ve kiralık fiyatların düşürülmesi amacıyla yeni konut arzının sağlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yine Merkez Bankası’nın enflasyon raporunda yer alan açıklamalar kapsamında ülkemizde talep yönlü gelişmelerin yanı sıra konut piyasasını etkileyen önemli bir unsurun da arz yönlü olduğu düşünülmektedir. Nitekim son yıllarda kullanım izni alan bina sayısı azalmış, artan nüfus ve kentleşme oranının da etkisiyle yeni konut oluşumu, yeni konut oluşumunu aşmıştır. Deprem felaketiyle birlikte konut ihtiyacının daha da arttığı değerlendiriliyor.”

Düşük faizli kredinin faizi ne kadar olacak?

Milliyet’e konuşan Özelmacıklı, “ödemelerin asgari ücrete endekslenmesi gerektiğini” öne sürerek, şunları söyledi: Raporda da belirtildiği üzere özellikle düzenli geliri olan çalışanlar için uzun vadeli, değişken faizli veya eşik fiyata endeksli, ödeme esnekliğine sahip konut kredisi modellerine ihtiyacımız var. Ancak devletin ilk kez ev alacaklara yeni kredi vermek yerine Yerinde Dönüşüm ve Yarısı Bizde kampanyalarıyla kentsel dönüşüme daha fazla destek vereceğini düşünüyorum. Bu nedenle bu yıl yeni bir düzenleme yapılması zor görünüyor. Kredi kampanyası varsa mevcut 2,85 oranlarının altında bir beklenti olduğunu söyleyebiliriz. “Bunun daha da yerleşmesi için özellikle enflasyonda düşüş görmemiz ve kredi faizlerinin en az 1,5 seviyelerine indirilmesi gerekiyor.”dedi ve ekledi:

‘Asgari fiyat gibi sabit bir fiyatla değerlendirilmeli’

“Özellikle asgari ücret bazında farklı modellere geçebiliriz. Merkez Bankası’nın konut kredisi ödemelerinin eşik ücrete endekslenmesi önerisi var. Öneri olarak ödemelerin sabit ücret üzerinden değerlendirilmesinin faydalı olabileceğini düşünüyorum. Asgari ücret gibi.”

1 milyon liranın aylık yüzde 2,87 faiz oranıyla 120 ayda ortalama 29 bin 695 lira geri ödemesi olduğunu söyleyen uzman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Faiz oranı 1,80 olsa aynı vade ve aynı tutarda aylık ödeme 20.398 TL, 1,50 olsa 1 milyon TL ve 120 ay vade için 18.018 TL olacaktı. Yeni konut kampanyasında faiz beklentisi yüzde 1,50’dir.”

Yeni kredi kampanyası piyasayı nasıl etkiliyor?

“Finansman kolaylığı konuta erişilebilirliği etkileyecek. Ancak mevcut faiz konuta yatırımı önemli ölçüde etkiliyor. Şu anda konut fiyatları reel olarak ciddi anlamda düştü. Konut fiyat endeksi reel olarak yüzde 12,4’e geriledi. Ama orada Artmaya devam eden bir inşaat maliyeti. Aslında çok yüksek.” “Müteahhit kârları da ciddi oranda azaldı. Aralık ayı itibarıyla inşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 67,31 arttı. Son dönemde faizlerden ve borsadan elde edilen gerçekleşmelerin faizlerin düşmesiyle birlikte gayrimenkule kayacağını değerlendiriyorum” “

Düşük faizli konut kredileri sektörü canlandıracak mı?

“Sektörün bu kredilere ciddi ihtiyacı var. Özellikle inşaat firmaları şantiyeleri ya kapattılar ya da yavaşlattılar. Satışların azalması arzı önemli ölçüde etkiliyor, arzın azalması önümüzdeki dönemde fiyatların tekrar yükselmesine neden olacak.” “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu