Haber

Kuzey Kore askeri casus uydusunun düşmesinin ‘ciddi bir hata’ olduğunu kabul etti

Yonhap’ın Kore Merkez Haber Ajansı’itibaren ( KCNA) aktardığı habere göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-unİşçi Partisi 8. Merkez Komitesi toplantısında askeri casus uydu fırlatmanın ilk seferi ‘ arıza‘ açıklaması yapıldı.

Pyongyang yönetiminin başarısız uydu fırlatma girişimini dikkate alınması gereken ‘en ciddi hata’ olarak gördüğü, uzay çalışmalarına verdiği stratejik önem nedeniyle bunun göz ardı edilmeyeceği belirtildi.

Fırlatmadan sorumlu yetkililerin ‘şiddetle’ eleştirildiği ve başarısızlığın nedeninin detaylı olarak araştırılacağı bildirildi.

Ayrıca uluslararası kınamalara rağmen uydu kısa sürede eski haline döndürüldü. ‘doğru’ olarak başlatılacakkaydedildi.

Kim’in toplantıda konuşmaması da dikkatlerden kaçmadı.

Komite toplantılarında konuşması bilinen Toplantıda konu hakkında açıklama yapmayanlarbelirtildi.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Koo Byoung-sam, Kim’in bir parti toplantısında ilk kez konuşmadığına dikkat çekerek, Kuzey Kore liderinin konuşmamasının nedeninin ülkede artan ekonomik zorluklardan kaynaklandığını iddia etti. .

Koo, başarısız uydu denemesi, ekonomik beklentilerin karşılanamaması ve ‘ kayda başarıya değer verKim’in ‘alamadığı’ için konuşmaktan kaçındığını savundu.

Kuzey’in uydu fırlatma denemeleri

Kuzey Kore ordusu 31 Mayıs’ta casus uydu fırlatma girişimi içinde bulunan; Deneme, taşıyıcı roket sistemindeki bir arıza nedeniyle başarısız olmuştu.

Fırlatma, Kuzey Kore’nin 2016’dan bu yana 6. başarısız uydu denemesi olarak kayıtlara geçti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin nükleer silah programı nedeniyle yaptırımların bir parçası olarak güdümlü füze teknolojisi ile fırlatmasını yasaklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu