Haber

İzmit Körfezi Doğu Havzası Dip Çamuru Uzaklaştırma

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen “İzmit Körfezi Doğu Havzası Dip Çamuru Temizleme, Susuzlaştırma ve Bertaraf Hizmet Projesi” kapsamında ilk çamur çekimi 2 Mayıs’ta yapılacak.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İzmit Körfezi’ni restore ederek dev bir akvaryuma dönüştürecek projenin startı 2 Mayıs Salı günü saat 10:00’da verilecek.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da katılması beklenen açıklamada, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu sonrası harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK-MAM ve TÜBİTAK-MAM’ın ortak olduğunu söyledi. İzmit Körfezi’nin doğu havzasında akıntılar, yüzey suları ve insan faaliyetleri sonucunda biriken dip çamuru ile ilgili TÜBİTAK-MAM. İstanbul Üniversitesi için hazırladığı raporu olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İzmit Körfezi’ni kurtaracak dip çamuru temizleme projesi için hazırlıkların yapıldığı ifade edilerek, “720 hektarlık alanda 3,5 milyon metreküplük iki aşamalı proje sonucunda, Yaklaşık 8 milyon ton dip çamuru temizlenecek, eski günlerine kavuşacak ve dev bir akvaryum görünümüne kavuşacak.” söylendi.

Çamurun borularla dipten alınarak İzmit Atletizm Pisti arkasında kurulan susuzlaştırma tesisine nakledileceği yapılan açıklamada, projenin 5 yılda tamamlanmasının planlandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu