Ekonomi

IMF, Hindistan’ın büyüme tahminini 2024-25 için %6,5’e yükseltti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Hindistan ekonomisine yönelik büyüme iddiasını artırdı ve 1 Nisan 2024’te başlayacak mali yılda yüzde 6,5 büyüme öngördü ve bunun önümüzdeki yılda da devam edeceğini belirtti. Bu revizyon, IMF’nin Salı günü yayınlanan Dünya Ekonomik Görünümü raporunun bir modülü olarak geldi.

Ekim ayındaki önceki varsayımına göre olumlu bir düzeltme yapan IMF, cari mali yıl için büyüme tahminini de %6,3’ten %6,7’ye yükseltti. Güncellenen rakamlar Hindistan’ın özellikle iç talep açısından ekonomik dayanıklılığını yansıtıyor.

Hindistan’a yönelik bu iyimser görünüme rağmen IMF’nin raporu, gelişmekte olan Asya’nın daha geniş bölgesi için bir gerilemeye işaret etti. Raporda, 2023’te yüzde 5,4 olacağı tahmin edilen büyümenin, 2024’te yüzde 5,2’ye, 2025’te ise yüzde 4,8’e düşeceği tahmin ediliyor.

Ancak Hindistan’a yönelik tahmin, Hindistan federal hükümetinin gelecek mali yılda kendi beklentisi olan %7’lik büyümenin gerisinde kalıyor. Bu tahmin, hükümetin Pazartesi günü yayınlanan en son ekonomik inceleme raporunda ana hatlarıyla belirtiliyor.

IMF’nin büyüme tahminlerinin zamanlaması, Başbakan Narendra Modi hükümetinin yaklaşan bütçe sunumundan önce gelmesi nedeniyle dikkat çekici. Bu bütçe, Başbakan Modi’nin üçüncü dönem görev yapmak isteyeceği parlamento seçimleri öncesindeki son bütçe olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu