Ekonomi

Hyatt Hisseleri Kazanç Kaçırınca Düştü

CHICAGO – Hyatt Hotels Corporation (NYSE: H) 2024 ilk çeyrek mali sonuçlarını açıklayarak hisse senedi fiyatında %3,1’lik bir düşüşe yol açan bir kazanç ıskalamasını ortaya koydu.

Konaklama şirketi, analist konsensüsünün 0,06 $ gerisinde kalarak 0,71 $ düzeltilmiş EPS bildirdi. Buna rağmen, şirketin sistem genelinde karşılaştırılabilir otel RevPAR’ı bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla %5,5 oranında arttı.

Otelcinin net geliri 522 milyon dolar, düzeltilmiş net geliri ise 75 milyon dolar olarak gerçekleşti. Seyreltilmiş EPS 4,93 dolar olarak kaydedilirken, düzeltilmiş seyreltilmiş EPS 0,71 dolar olarak gerçekleşti.

Bu çeyrekte düzeltilmiş FAVÖK geçen yılın aynı çeyreğinde kaydedilen 268 milyon $’a kıyasla %5,9’luk bir düşüşle 252 milyon $ olarak gerçekleşti. Bu düşüş, daha yüksek ücretler, emlak vergileri ve devam eden varlık satışlarıyla ilgili işlem maliyetleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlandı.

Hyatt’ın Başkanı ve CEO’su Mark S. Hoplamazian çeyrek performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu çeyrekte 262 milyon $’a ulaşan brüt ücret geliriyle yıl harika bir başlangıç yaptı.” Şirketin elde ettiği başarılar arasında, bir önceki yıla göre %10’luk bir artışla 129.000 odaya ulaşan boru hattı ve World of Hyatt üyeliğindeki %22’lik büyüme yer alıyor.

İleriye dönük olarak, Hyatt’ın tüm yıl beklentileri, sistem genelinde otellerin RevPAR’ının 2023 yılının tamamına kıyasla sabit kur bazında %3 ila %5 oranında artacağını öngörmektedir.

Şirket, net oda büyümesinin %5,5 ila %6,0 arasında olacağını öngörüyor. Tüm yıl için net gelir tahmini 1.135 milyon ila 1.195 milyon dolar arasında değişirken, düzeltilmiş FAVÖK’ün 1.150 milyon ila 1.190 milyon dolar arasında olması bekleniyor.

Bu öngörü, şirketin daha önce 2024 yılı için sunduğu ve son işlemler nedeniyle düzeltilmiş FAVÖK’te 30 milyon dolarlık bir azalmaya göre ayarlanmış görünümle uyumlu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Hisse senedindeki düşüşe rağmen Hyatt yönetimi, varlık elden çıkarmalarındaki önemli ilerlemenin de gösterdiği gibi, şirketin gidişatı ve varlığa dayalı stratejisi konusunda iyimserliğini koruyor.

Hyatt’ın 31 Mart 2024 tarihli bilançosunda toplam 3.055 milyon dolar borç ve 457 milyon dolar konsolide olmayan konaklama girişimi borcu bulunmaktadır.

İlk çeyrekte Hyatt, A ve B sınıfı adi hisse senetlerinin yaklaşık 2,5 milyon hissesini toplam 388 milyon dolar karşılığında geri satın almıştır. Şirketin yönetim kurulu ayrıca şirketin adi hisse senetlerinin 1 milyar dolara kadar daha geri alımına yetki vermiştir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu