Haber

Hollanda’da Türk seçmenler ikinci tur seçimler için sandık başına gidiyor.

– Hollanda’da Türk seçmen ikinci tur seçimler için sandık başına gidiyor

AMSTERDAM – Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları, ikinci tip Cumhurbaşkanlığı Seçimi için sabahın erken saatlerinde sandık başına koştu.

Türkiye’de 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Hollanda seçmen kütüğünde kayıtlı seçmenler oy kullanmak için sandık başına geldi. Türk vatandaşları sabahın erken saatlerinde Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’ne gelerek oy kullandı. Güvenlik kontrolünden geçen seçmenler, kurulan sandıklarda oylarını kullandı.

Dünden beri 45.000 oy kullanıldı

Lahey’deki oy verme sürecinin ikinci gününde Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık ile birlikte oy kullandı. Büyükelçi Ünal, “Bildiğiniz üzere dün Hollanda’da ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimine başladık ve 5 gün devam edeceğiz. Bu 5 gün boyunca tüm başkonsolosluklarımız dört yerde sandıklarını yeniden açtılar. bakın vatandaşlarımız çok yoğun bir şekilde oy vermeye geldiler ve oy kullanmaya geliyorlar.Bundan memnunuz.Geçen sefer de söylediğim gibi bugüne kadar yaptığımız bütün seçimlerde katılım oranları arttı,arttı. geçmiş yıllarda olduğu gibi temel tıpta katılım oranı daha yüksek. Bu kez Hollanda’da seçimler daha da arttı. Merkezde sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamlanmasını temenni ediyoruz. Herkese hayırlı olsun” dedi.

Büyükelçi Ünal, Hollanda’da dün itibarıyla 45 bin oy kullanıldığını da bildirdi. Büyükelçi Ünal daha sonra bölgeyi ziyaret ederek yetkilileri ziyaret etti. Engelli vatandaşlara da oy kullanmaları için araç temin edildi.

habersilopi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu