Haber

Eski kimlikle oy kullanmak mümkün mü? Yeni evliler kimlik yenilemeden oy kullanabilir mi?

Tüm Türkiye’nin gündeminde olan 2023 seçimleriyle ilgili araştırmalar sürüyor. 14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Genel Seçimlerine sayılı günler kala milyonlarca seçmen oy kullanırken sorun yaşamamak için önlem almaya çalışıyor. Bu bahisin ortasında eski nüfus cüzdanı (nüfus cüzdanı) ile kullanıcılar ve yeni evliler ortada kaldı. Peki eski kimlikle oy kullanabiliyor muyuz? Yeni evliler kimlik yenilemeden oy kullanabilir mi?

Detaylar içeriğimizde…

Türkiye, 14 Mayıs 2023’te yapılacak seçimlere odaklandı. Milyonlarca seçmenin sandık başına gideceği güne az kaldı.

Oy pusulalarının dağıtılmasının ardından birçok konuda araştırma yapılıyor. Vatandaşlar oy kullanmak için gittikleri okullarda herhangi bir zorlukla karşılaşmamak için birçok konuyu öğrenmek istiyor.

Geçici Kimlik Belgesi İle Oy Kullanılabilir mi?

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Milletvekili Seçimlerinde vatandaşlık görevini yerine getirecek seçmenlerin oy kullanmaya giderken yanlarında bulundurmaları gereken en değerli belge nüfus cüzdanıdır. YSK’nın açıklamalarına göre vatandaşlar, nüfus müdürlüklerinden alacakları geçici kimlik belgesi ile oy kullanabilecek.

Eski Kimlikle Oy Kullanılabilir mi?

Nüfus cüzdanını yenilemeyip mavi veya turuncu kimlik kullanmaya devam edenler eski usul kimlik kartlarıyla oy kullanabilirler.

Yeni evliler kimlik yenilemeden oy kullanabilir mi?

Yeni evlenen ve kimliklerini yenileme fırsatı bulamayanlar artık seçim günü öncesi araştırma yapmaya başladı. Buna göre yeni evli bir kişi evlilik cüzdanını göstererek oy kullanabilir.

YSK’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş soğuk damgalı nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, mesleki kimlik belgesi hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı üyelerine verilir. avukat, noter, askerlik kimlik kartı gibi fotoğraflı resmi belgelerden biriyle seçmenin seri numarasını tereddütsüz belirterek 14 Mayıs’ta oy kullanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu