Ekonomi

Endonezya’da 1,5 yıl sonra dolar cinsinden sukuk ihracı

Türkiye’de Hazine dış piyasalardan sukuk ihraç ederken aynı dönemde Endonezya’nın da dolar cinsinden sukuk borçlanma sürecine girdiği gözlendi.

Endonezya, küresel borçlanma maliyetlerindeki artış nedeniyle 18 ay aradan sonra ilk kez bu türden sukuk ihracına prim ödeme tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, dolar cinsinden sukuk ihracını gerçekleştirdi.

Bloomberg’e göre Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük ekonomisi olan Endonezya, genel finansman ihtiyaçları için beş yıllık sukuk ve sürdürülebilir menkul kıymetler çerçevesinde belirlenen harcamalar için 10 yıllık yeşil tahvillerden oluşan iki dilim ihracına hazırlanıyor.

Son iki yılda ABD faiz oranlarındaki keskin yükseliş, hükümetin düzenli olarak offshore tahvil piyasasını kullandığı Endonezya’da da zincirleme bir etki yaratıyor. Jakarta’daki yetkililer Ocak ayında dolar cinsinden tahvil ihraç etti. Son dolar cinsinden sukuk işlemi Mayıs 2022’de gerçekleşti.

Son sukuk ihracında CIMB Group Holdings, Citigroup Inc, Dubai İslam Bankası PJSC, Mandiri Securities ve Standard Chartered Bank Plc yetkilendirildi.

Türkiye’den daha uygun maliyetli

Bloomberg’e göre ilk getiri beklentisi beş yıllık dönem için yüzde 5,65, 10 yıllık dönem için ise yüzde 5,85 oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık dolar bazlı sukuk ihracına ilişkin ilk getiri beklentisi yüzde 8,875 civarındaydı.

Bloomberg’in derlediği veriler, bu ihracın Endonezya’nın mevcut dolar cinsinden tahvillerinden daha maliyetli olacağını gösteriyor.

Endonezya hükümeti yeşil tahvillerin nasıl tahsis edileceğini tam olarak açıklamamış olsa da, sürdürülebilir menkul kıymetler çerçevesi rüzgar veya hidroelektrik santrallerinin geliştirilmesine veya güç performansı standartlarının ve ekipmanlar için enerji verimli etiketlerin uygulanmasına yönelik bir dizi projeyi içeriyor.

Bu yılın başlarında Endonezya, okyanusların korunması ve iklim değişikliğinin hafifletilmesi için ayrılan bazı dilimlerden gelen fonlarla yen cinsinden tahvil ihraç etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu