Haber

Cemil Meriç’te yaşam ve doğa dersi

Özel gereksinimli öğrencilerin hayata hazırlandığı Cemil Meriç Manisiz Yaşam Merkezi’nde Yaşam ve Doğa dersleri de başladı.

Engellilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırmak amacıyla birçok projeyi hayata geçiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cemil Meriç Manisiz Yaşam Merkezi’nde yeni bir dersi hayata geçirdi. Yaşam ve Doğa dersi kapsamında özel gereksinimli öğrenciler; sera, ev içi güvenlik becerileri, sosyal yaşamda güvenlik becerileri ve sağlık bilgileri konusunda eğitim alacaktır.

MEVSİMSEL ZERZEVAT MEYVESİ

Cemil Meriç Manisiz Yaşam Merkezi’nde eğitim gören özel gereksinimli öğrenciler organik tarım ile uğraşarak rehabilite edilmektedir. Merkezin bahçesinde 310 metrekarelik 2 adet sera bulunmaktadır. Toprakla uğraşan öğrencilerde bir rahatlama gözlemlediklerini kaydeden yetkililer, meyve ve sebze yetiştiriciliğinin yanı sıra kurum peyzajında ​​mevsimlere göre kullanılmak üzere çiçek ekimi yapıldığını, sukulent ekimi yapıldığını belirtiyor. el sanatları atölyesinde teraryum yapımında kullanılabilir. Mevsimine göre seralarda yetiştirilen marul, salatalık, biber, domates, patlıcan, lahana ve fasulye gibi meyve ve sebzelerin dikim, sulama ve hasat çalışmaları öğrenciler tarafından özel ihtiyaç sahibi kişiler tarafından yapılmaktadır. Büyük keyif aldığı gözlemlenen öğrenciler, topladıkları sebze ve meyveleri birbirlerine ikram ediyor. Özel gereksinimli bireylerin mesleki eğitim yoluyla istihdam edilebilirliklerinin artırılması ve dezavantajlı bireylerin sosyal entegrasyonunun sağlanması seracılık kursunun öncelikli hedefleri arasındadır.

ÖĞRENCİLER HAYATA HAZIRLANIYOR

Öğrencilerin hayata hazırlandığı ev içi ve sosyal yaşamda güvenlik derslerinde, trafikte, evde ve günlük yaşamlarında karşılaşabilecekleri olası kazalarda kendilerini nasıl koruyacakları öğretiliyor. Bu kurslar kapsamında zihinsel engelli yetişkinler günlük yaşamlarında karşılaşabilecekleri küçük kazalarda kişisel güvenliklerini sağlayabilmekte; Doktor muayenesi ve hastalık durumlarında kendi sağlık durumlarını bildirebilmeleri, sağlık muayenelerinde işbirliği yapabilmeleri ve temel ilk yardım becerilerini kazanmaları amaçlanmaktadır. İmkan verilirse engellilerin birçok etkinliği yapabileceğini belirten yetkililer, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Cemil Meriç Manisiz Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili vatandaşların 335 32 49 numaralı telefonu arayarak detaylı bilgi alabileceklerini bildirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberselcuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu