Ekonomi

B&M, Wilko’nun 51 mağazasını satın aldı

Londra borsasında işlem gören İngiliz ev eşyası ve tekstil perakendecisi B&M’in, yakın zamanda iflas eden Wilko’ya ait 51 mağazayı satın almak için anlaştığı bildirildi.

13 milyon liraya satın aldı

B&M’den yapılan açıklamada şirketin, ülkenin en büyük perakende zincirlerinden Wilko’ya ait 51 mağazayı toplam 13 milyon lira karşılığında satın almak için anlaştığı kaydedildi.

Ev eşyaları, tekstil ve dekorasyon ürünlerini indirimli olarak satan B&M, İngiltere’deki 700 mağazasında yaklaşık 35.000 kişiye istihdam sağlıyor. Şirketin piyasa değeri ise 5 milyar lira civarında.

Ağustos ayında İngiltere’de 400 mağaza ve 12 bin kişiye istihdam sağlayan Wilko, finansman bulamayınca iflas ilan etti.

İflas sayısı 2009’dan bu yana en yüksek seviyede

İngiliz hükümetinin temmuz ayında açıkladığı verilere göre ülkede bu yılın ikinci çeyreğinde iflas eden şirket sayısı 2009’dan bu yana en yüksek seviye olan 6 bin 342’ye ulaştı.

Merkezi Londra’da bulunan Ekonomik ve İş Araştırmaları Merkezi (CEBR), yılın ikinci çeyreğinde toplam 6 bin 342 şirketin iflas ettiğini anımsatarak, kuruluşun verilere dayalı modellemesine göre bu rakamın 7 olacağını hatırlattı. Ülkede 2024’ün her çeyreğinde bin şirket var. Toplamda 28 bin şirketin iflas riskiyle karşı karşıya kalabileceği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu