Ekonomi

Akhisar Rüzgar Santrali’ni bünyesine katan Enerjisa Üretim, kurulu gücünü 3.727 megavata çıkardı.

Türkiye’nin lider özel sektör elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, yenilenebilir enerji alanındaki atılımlarını sürdürüyor. Balıkesir, Çanakkale, Dağpazarı ve Erciyes’teki 4 rüzgar santralinde 277 megavat delegasyon gücüne sahip olan Enerjisa Üretim, Akhisar’da Akhisar Rüzgar Santrali’ni bünyesine katarak rüzgar enerjisinde mevcut heyet gücünü 332 megavat’a, toplam konsey gücünü ise 3.727 megavat’a çıkardı. , Manisa. oldu.

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları açısından stratejik değeri olan rüzgar enerjisi yatırımlarına devam eden Enerjisa Üretim, bünyesine kattığı yeni santrallerle portföyünü genişletiyor. Son olarak Kayseri Erciyes’te tamamlandığında 100 megavat gücünde olacak yeni rüzgar santralini devreye alan Enerjisa Üretim, Manisa Akhisar’da bulunan 55 megavat gücündeki Akhisar Rüzgar Santrali’ni portföyüne katarak, rüzgar enerjisi heyetini de bünyesine kattı. 332 megavat, toplam 332 megavat. Konsey, gücünü 3.727 megavata çıkardı. Aynı zamanda Akhisar Rüzgar Enerji Santrali 2022 yılında 7 megavatlık kapasite artışı almış olup kısa sürede hayata geçmesi planlanmaktadır.

55 megavat konsey gücüne sahip

2011 yılından bu yana faaliyette olan Akhisar Rüzgar Enerjisi Santrali’nde 55 megavat gücünde ve yaklaşık 130 GW elektrik üretim kapasiteli 22 adet Nordex rüzgar türbini bulunmaktadır. Santral, yılda ürettiği elektrik enerjisi ile ortalama 60 bin hanenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamaktadır.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, Türkiye’de yenilenebilir enerjide değerli bir oyuncu olduklarını ve geleceği yenilenebilir enerji üzerine inşa ettiklerini dile getirdi. “Öncelikli hedefimiz olan yenilenebilir enerji yatırımlarımıza devam ediyoruz. Erciyes RES’in devreye alınması, hibrit güneş santralleri ile ilgili attığımız adımlar, YEKA 2 ihalelerinin tamamını kapsayan 1.000 megavatlık rüzgar yatırım anlaşması ve son olarak Akhisar’ın da eklenmesiyle 2022 yılı bizim için yatırımlarla dolu bir yıl oldu. portföyümüze RES. Hem ekonomide hem saf güçte ülkemizin gücüne ve geleceğine katkıda bulunmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Yenilenebilir enerji ile büyüme girişimimizin değerli adımlarından biri olarak, Akhisar RES ile meclis gücümüzü 3.727 megavata çıkardık ve zeytinlikler içinde doğa ile iç içe bir elektrik santralini bünyesine kattık. Santralimiz de merkezi kontrol odamız olan Senkron’dan işletilecektir. Bu yeni gezimizin hem şirketimize hem de çevremize yeni katılan grup arkadaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz. 5 bin megavatı aşması planlanan meclisi güçlendirme hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.”söz konusu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu