Ekonomi

ABD’li milletvekilleri yapay zeka ihracat kontrollerini sıkılaştırmak için yasa tasarısı öneriyor

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinden Michael McCaul, John Molenaar, Max Wise ve Demokrat Raja Krishnamoorthi’nin de aralarında bulunduğu iki partili bir grup ABD milletvekili, Biden yönetiminin yapay zeka (AI) modellerine ihracat kontrolleri uygulama kabiliyetini güçlendirmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı sundu. Bu hamle, gelişmiş ABD teknolojisini ulusal güvenliği tehdit edebilecek yabancı kuruluşlar tarafından potansiyel kötüye kullanımdan korumak için tasarlanmıştır.

Çarşamba günü açıklanan yasa tasarısı, Ticaret Bakanlığı’na, Amerikalıların ABD için güvenlik riski oluşturabilecek yapay zeka sistemlerinin oluşturulmasında yabancı uyruklularla işbirliği yapmasını engellemek için açık yetki verecektir. Ayrıca mevzuat, gelecekteki YZ ihracat düzenlemelerini yasal zorluklara karşı güçlendirmeyi amaçlıyor.

Düşmanların, bilgileri özetlemek ve içerik oluşturmak için kapsamlı verileri işleyen YZ modellerini agresif siber saldırılar veya gelişmiş biyolojik silahların geliştirilmesi için kullanma olasılığı üzerine endişeler artmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin ve Rusya gibi ülkelerden gelen tehditlere karşı koymak için tescilli YZ modellerine ihracat kontrolleri getirmeye hazırlandığı bildiriliyor. Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası kapsamındaki mevcut ABD yasası, kamuya açık olan ve serbestçe indirilebilen açık kaynaklı YZ modellerinin ihracatını düzenlemede Ticaret Bakanlığı için önemli zorluklar ortaya koyuyor.

Önerilen tedbir, bu engelleri ortadan kaldırarak hem açık kaynak hem de diğer YZ sistemlerinin düzenlenmesine izin verecektir. Bu, Çin’in Meta Platforms’un “Llama” serisi gibi Batı’da geliştirilen açık kaynak modellerine olan yoğun bağımlılığına bir yanıt niteliğindedir. Pekin Yapay Zeka Akademisi’nin açıklamalarında ve 01.AI’nın Yi-34B AI modeli için Meta’nın Llama sistemini kullanmasıyla ilgili tartışmalarda da belirtildiği gibi, Çin’in yapay zeka gelişimi Batılı modellerden önemli ölçüde etkilenmiştir.

Bu yasama çabası, Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un yakın zamanda BAE merkezli yapay zeka firması G42’ye yaptığı ve G42’nin yapay zeka uygulamaları için Microsoft’un bulut hizmetlerini kullanmasına yönelik bir anlaşmayı da içeren 1,5 milyar dolarlık yatırımla aynı zamana denk geliyor. ABD ve BAE hükümetleriyle güvenlik anlaşmaları içeren anlaşma, Çin ile BAE dahil Körfez ülkeleri arasında güçlenen ilişkilere dair artan endişelerin ortasında duyuruldu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu