Ekonomi

ABD’den Bir Günlük Çalışmayla Yapılan Alışveriş, Türkiye’de Kaç Günde Alınır?

2021’de başlayan enflasyon tırmanışı, yüzde 19’lardan birinci doğum gününde ya da yıldönümünde yüzde 85’i aştı. Türkiye için bu oranlar 2000’lerin dorukları olurken, 90’lar dahi geride bıraktı. Bu süreçte ABD’de de yüzde 9’un hemen üzerine çıkan enflasyon oranı 40 yılın zirvesi olmuştu. Bizim bir ayda yaşadığımız enflasyonu 1 yılda yaşayan ABD’liler ufak çaplı bir panik de yaşadı. Bizdeki rahatlık boyutu toplumsal medyada ise bozuluyor. Oradan gelen alışveriş manzaraları hala bizi cezbetmeye devam ederken, yarar skalası da üzücü olmaya devam ediyor.

ABD’de yaşayan Türk gençleri alışverişe gidiyor. 3 kişilik alışverişlerinde gurbetçilerin tabiriyle “Türk marketi” tercih ediliyor.

Alışveriş esnasında da alınanları tek tek görebiliyorsunuz. Hepsi burada da satılan eserler olunca tıpkı alışverişi biz de yaptık.

Faturaları da karşılaştırdık. ABD’de 360 dolar tutan alışveriş, Türkiye’de 2 bin 905 TL tuttu. Dolar bazında 155 dolar ediyor.

Bu alışverişin 1 günlük Uber şoförlüğü karşılığında olması ise bir ölçü düşündürdü. Ortalamada ne kazandıklarına baktık biz de!

Bir Uber şoförünün ABD’de ortalama saatlik yararı 18 dolar olarak görülürken, en fazla 12 saat çalışmalarına müsaade ediliyor. Sonrasında 6 saat dinlenmeleri ise kural. O vakit kuralları zorlayalım ve günde 18 saat çalıştı diyelim 324 dolar ediyor. Anlaşıldığı üzere para kolay kazanılmıyor.

Ancak bizde bu alışveriş için minimum fiyatlı birinin yaklaşık 12 gün çalışması gerekiyor. Buyurun siz de izleyin??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu