Ekonomi

ABD’deki büyük bankalar için yüksek tampon hazırlığı

ABD düzenleyicileri, orta ölçekli bankaların bu yıl iflas etmesinin ardından sistemin dayanıklılığını artırmak için büyük ölçekli bankaları mali durumlarını artırmaya zorlamaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili kaynaklara dayandırılan Wall Street Journal’da yer alan habere göre, düzenleyici kurumların bu ay yasa tasarısında yapmayı planladıkları değişikliklerle birlikte, büyük ölçekli bankalarda toplam sermaye ihtiyacını artırmanın maliyeti ortalama yüzde 20 oranında.

İlgili Makaleler

ABD’de de bankaların Fed tarafından daha sıkı denetleneceğine dair açıklamalar yapıldı.

Fed’in üst düzey düzenleyici yetkilisi, Mayıs ortasında Kongre’de yaptığı bir konuşmada, Fed’in bu yaz bankalar için sermaye kurallarını sıkılaştırma planını açıklayacağını ve denetçilerin, son banka iflaslarının ardından bankalar üzerinde daha agresif denetim sağlayacağını söyledi.

Fed Baş Kontrol Sorumlusu Michael Barr, kurumun 100 milyar dolardan fazla varlığa sahip daha büyük bölgesel bankalar için kural değişikliklerini “dikkatlice değerlendirdiğini” söyledi.

Fed’in sermaye ve likidite kurallarını bu yaz gözden geçirme planını açıklamayı beklediğini ve bunun bankacılık düzenleyicileri için bir argümanla kuralları yeniden yazma sürecini başlatacağını belirtti.

hilvan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu